Koç ve Sabancı’nın Türkiye’nin İlk Zincir Marketi Gima’yı Almak İçin Verdiği Büyük Savaş’ın Hikâyesi

1957 yılında Ankara’da açılan Türkiye’nin ilk zincir marketi Gima, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın katılımıyla büyük bir açılış yaparak sektöre hızlı bir giriş yapmıştı.

Bu süreçte, halkı ucuz ve kaliteli ürünlerle buluşturma hedefiyle yola çıkan Gima büyük bir başarıya ulaşarak Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı.

Peki ilk zincir marketimiz Gima, nasıl Koç ve Sabancı’yı karşı karşıya getirdi?

Kuruluşunun ardından iki kez el değiştiren Gima’nın üçüncü talibini aramak üzere o dönemki sahibi Hüsnü Özyeğin tarafından 2005 yılında satışa çıkarılması Koç ve Sabancı’nın dikkatini çekti.

O yıllarda Koç Holding’in Migros’u, Sabancı Holding’inse CarrefourSA’sı vardı. Bu sebeple Gima gibi bir zincir marketi kendi marketlerinin bünyesine katmak oldukça mantıklı bir yatırımdı.

Koç Holding hızlı davranarak ilk hamleyi yaptı ve Gima’yı Migros bünyesine katmak için Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fiba Grubu ile görüşmelerin başladığı basına yansıdı.

Fakat bu haberden yaklaşık 10 gün sonra Sabancı Holding sürpriz bir şekilde Gima’yı satın aldığını duyurdu!

Sabancı’ların yaptığı beklenmedik hamle Koç Holding için de bir sürprizdi.

Koç Holding hiç vakit kaybetmeden aynı gün bir açıklama yaptı ve satışın etik olmadığına dikkat çekerek fiyat da dahil olmak üzere her detayı konuştuklarını, satışın son aşamasında olduklarını belirtti.  

Hürriyet’in haberine göre Koç Holding şu ifadeleri kullandı; “22 Nisan 2005 tarihinde yaptığımız açıklama çerçevesinde Koç Holding ve Migros`un Gima ve Endi`yi satın almasına yönelik olarak Fiba Holding ile görüşmelere başlanmıştır. Bu görüşmelerde fiyat da dahil olmak üzere her konuda mutabakata varılmasına ve imza aşamasına gelinmesine rağmen, Fiba`nın tarafımıza haber dahi vermeden başka bir şirket ile anlaşmaya vardığı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı tarafından şirket yetkililerimize duyurulmuştur.”

Hatta Koç Holding burada da durmadı gazeteye ilan verdi. “Migros, dürüst satıcı.” yazan tam sayfa ilanla etik olma ilkesine gönderme yaptı.

Hüsnü Özyeğin gelen en iyi teklifi değerlendirdiğini belirtti.

Buna karşılık Fiba Grubu’ndan da bir açıklama geldi ve Koç Holding ile bir münhasırlık anlaşması yapılmadığı belirtildi.

Gelen en iyi teklifi değerlendirdiğini belirten Hüsnü Özyeğin, Koç Holding ile görüştüklerini ancak tarafları bağlayacak bir anlaşma yapmadıklarını vurguladı.

Sabancı Holding’de sessiz kalmadı tabii. Taptığı açıklamada “Biz daha çok istedik ve aldık!” dedi.

Sabancı Holding Gıda ve Perakende Başkanı Haluk Dinçer tarafından yapılan açıklamada Gima’yı daha çok istediklerini ve aldıkları belirtildi. Bunuysa hızlı hareket eden dinamik bir grup olmalarına bağladı.

Böylece Koç Holding’in satın almak için girişim yaptığını bildiği hâlde ani bir hareketle Gima’yı satın alan Sabancı Holding, Gima’ları CarrefourSA bünyesine kattı ve bu yeni şubeler CarrefourSA Express olarak adlandırıldı.

Kaynak: Hürriyet, Hürriyet

Koç ve Sabancı ile ilgili diğer içeriklerimiz: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x